Παρασκευή, 27 Απριλίου 2012

ΣΠΟΥΔΑΙΟ ΔΙΠΛΟ

Ο ΠΑΟΚ ΚΩΣΤΑΡΑΖΙΟΥ πήρε την νίκη με 1-2 στο Καλοχώρι και πανηγύρισε ένα σπουδαίο διπλό, που τον φέρνει ένα βήμα από την άνοδο του στην επόμενη κατηγορία και ταυτόχρονα τον διατηρεί στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.
Ο αγώνας δεν διεκδικεί δάφνες ποιότητας αφού το άγχος λόγω της κρισιμότητας του δεν άφησε τους ποδοσφαιριστές να ξεδιπλώσουν το ταλέντο τους.
Ο Δικέφαλος του Κωσταραζίου μπήκε στον αγωνιστικό χώρο μουδιασμένος αφήνοντας χώρο και τον έλεγχο του κέντρου στους γηπεδούχους, με αποτέλεσμα τα πρώτα 15΄λεπτά του αγώνα οι γηπεδούχοι να έχουν την πρωτοβουλία  των κινήσεων και να δημιουργήσουν δυο-  τρείς καλές φάσεις, με αποκορύφωμα ένα οριζόντιο δοκάρι σε σουτ του επιθετικού του ΠΑΟ Καλοχωρίου.
Το δοκάρι σε συνδυασμό με τις παρατηρήσεις του προπονητή και της παραινέσεις των φιλάθλων του που βρέθηκαν μαζικά στο Καλοχώρι  αφύπνισαν τους ποδοσφαιριστές του ΠΑΟΚ ΚΩΣΤΑΡΑΖΙΟΥ. Κλείνοντας τους διαδρόμους προς την εστία του Σάκη Παντόπικου και  παίρνοντας τον έλεγχο του κέντρου άρχισαν να πιέζουν την άμυνα των γηπεδούχων δημιουργώντας φάσεις για γκολ.
Η επιθετική δραστηριότητα των παικτών του ΠΑΟΚ ΚΩΣΤΑΡΑΖΙΟΥ απέφερε καρπούς στο 30΄, όταν ο Γιάννης Λάκης μετά από ωραία πάσα μπήκε στην περιοχή του Καλοχωρίου και με ωραίο πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα κάνοντας το 0-1 για τον Δικέφαλο.
 Στα λεπτά που μεσολάβησαν ως την ανάπαυλα του ημιχρόνου ο ΠΑΟΚ ΚΩΣΤΑΡΑΖΙΟΥ είχε τον έλεγχο του παιχνιδιού πιέζοντας και για ένα ακόμη γκολ, αυτό όμως δεν ήρθε και έτσι το ημίχρονο έληξε με το σκορ 0-1 υπέρ του Δικεφάλου.

Αποτέλεσμα Ημιχρόνου :
ΠΑΟ Καλοχωρίου – ΠΑΟΚ ΚΩΣΤΑΡΑΖΙΟΥ 0-1.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι ποδοσφαιριστές του ΠΑΟΚ ΚΩΣΤΑΡΑΖΙΟΥ  μπήκαν αποφασισμένοι να κυνηγήσουν ένα δεύτερο γκολ και να τελειώσουν το παιχνίδι. Είχαν τον έλεγχο του παιχνιδιού από την αρχή και επιτίθονταν μαζικά στην αντίπαλη εστία, οι πολυπρόσωποι άμυνα όμως τον γηπεδούχων σταματούσε τις επιθέσεις τους.
Την λύση έδωσε ο Θοδωρής Βλαχόπουλος στο 65΄,όταν οι παίκτες μας κέρδισαν φάουλ λίγο έξω από την μεγάλη περιοχή του Καλοχωρίου  και με άψογη εκτέλεση  κρέμασε τον τερματοφύλακα στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα και κάνοντας το 0-2 για τον ΠΑΟΚ ΚΩΣΤΑΡΑΖΙΟΥ.
Μετά την επίτευξη του δεύτερου τέρματος οι γηπεδούχοι αποφάσισαν να φύγουν από τα ταμπούρια τους και να βγουν στην επίθεση, γεγονός που άφησε διαδρόμους στην  άμυνα τους  οποίους προσπάθησαν να εκμεταλλευτούν οι επιθετικοί μας.
Στο σημείο αυτό δημιούργησαν φάσεις και για ένα τρίτο γκολ, με αποκορύφωμα την εκτέλεση φάουλ από τον Χρήστο Μανώλη , που ανάγκασε τον τερματοφύλακα του Καλοχωρίου να κάνει ακόμη μία σπουδαία απόκρουση.
Ο ΠΑΟ Καλοχωρίου μείωσε το σκορ σε 1-2 στο 79΄, όταν μετά από εκτέλεση φάουλ η μπάλα πέρασε μέσα στην περιοχή του ΠΑΟΚ και την στιγμιαία και μοναδική αδράνεια των παικτών μας εκμεταλλεύτηκε ο επιθετικός των γηπεδούχων στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα.
Ο Γιάννης Λάκης έχασε πολύ μεγάλη ευκαιρία για ένα τρίτο γκολ στο 82΄,όταν μετά από ωραία ατομική προσπάθεια μπήκε στην περιοχή και μόνος με τον τερματοφύλακα δεν κατάφερε να σκοράρει.
Το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή ανέδειξε τον ΠΑΟΚ ΚΩΣΤΑΡΑΖΙΟΥ νικητή του αγώνα με 1-2.